"Myslela jsem si, že budu učit svoji dceru o světě. Ukazuje se však, že musím učit svět o svojí dceři." (anonym)

1. listopadu 2011

Čínská studie

Zaujala mě knížka, o které jsem psala už v předchozím článku - "Čínská studie".
Mám velkou chuť si ji přečíst, akorát se mi za ni nechce dávat tolik peněz. Pokusím se po ní podívat v knihovně.

Vydalo ji a prodává ji nakladatelství Svítání a tam jsem také našla odkaz na ukázku v PDF z této knihy. Takže kdo má zájem, může nahlédnout, dávám sem adresu: http://www.svitani.eu/files/%C4%8Cinska_studie_ukazka_pro_web.pdf

Něco málo o díle a o autorovi: 
Dílo bylo v USA oceněno jako Kniha roku.
Nejobsáhlejší studie o výživě všech dob.
 

Colin Campbell, profesor biochemie výživy na Cornellově univerzitě, zaujímá přední místo ve světovém výzkumu výživy po více než 40 let. Obdržel granty financování výzkumu na více než na 70 let. Je autorem více než 350 výzkumných prací.

Během 44 let biomedicínského výzkumu své teoretické konstrukce ověřoval pokusy ve zkumavce, 27 let na laboratorních zvířatech a později  sledováním Američanů.

Jeho odkaz, Čínská studie, je nejobsáhlejší a nejucelenější studií o zdraví a výživě, která kdy byla v dějinách moderní medicíny provedena. Je vyvrcholením 20letého partnerství  Cornellovy univerzity, Oxfordské univerzity a Čínské akademie preventivního lékařství.
Studie od r. 1983 sledovala a zkoumala na straně jedné stravu a jiné prvky životního stylu a na straně druhé zdravotní stav 6 500 lidí; odhalila 8 000 statisticky významných vztahů; vyhodnocení dosud neskončilo. Kvůli relativně stejnému genetickému pozadí, ustáleným stravovacím návykům a malé migraci sledovaných osob byli pozorováni Číňané z kontinentální Číny.

Kniha je určena jak zdravotníkům, tak laickým zájemcům o opravdu zdravou výživu. Akcentuje praktické informace, z nemocí pojednává zejm. o rakovině, srdečně- a mozkověcévních nemocech, diabetu, vysokém krevním tlaku, artritidě, Alzheimerově nemoci a osteoporóze.

Více (hodnocení knihy apod.) zde.

2 komentáře:

Tuška řekl(a)...

Takže, knížku už jsem si opatřila (díky skvělým lidem kolem mě).

Pomalu ale jistě začnu číst, těším se, ale je to děsně obsáhlý, takže to bude na hodně dlouho.
Každopádně pokud narazím na něco hooodně zajímavého, zmíním se o tom i tady, ať z toho tak ěnco máte :o)

Anonymní řekl(a)...

Lucko,to se moc těším až sem z knížky něco napíšeš! Tvůj tip Radost ze zdravých dětí byl taky prima, už jsem začala nakládat zeleninku na mléčné kvašení - bílou ředkev, karotku a tak si doplňuji vitamínky:o). Článek o Ninuščině "eliminaci" byl taky moc zajímavý, myslím, že jsi to jako maminka intuitivně odhadla. A je fajn, jakou máte vstřícnou doktorku. Přeji hezké podzimní dny!Jitka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...