"Myslela jsem si, že budu učit svoji dceru o světě. Ukazuje se však, že musím učit svět o svojí dceři." (anonym)

Vítejte v Holandsku

Při pročítání anglicky psaných blogů o dětičkách s různými hendikepy jsem narážela občas na tuto esej. 
Upřímně musím říci, že se mě hluboce dotkla, protože přesně vyjadřuje, co já občas cítím.

Rozhodla jsem si ji pro svůj blog přeložit, jen co mi zbyde chvilka času.
Než jsem se do toho ale pustila, objevila jsem, že maminka Sáry a Jakuba byla rychlejší, a proto zde uvádím s minimálními úpravičkami její překlad, samozřejmě s jejím svolením :o)

Autorem textu je Emily Perl Kingsley.

Vítejte v Holandsku

Často jsem dotazována na zkušenosti s výchovou hendikepovaného dítěte. Abych se pokusila lidem, kteří touto jedinečnou zkušeností neprošli, pomoci lépe porozumět pocitům, které zažívám, mohu říci ... Je to asi takhle ...

Když zjistíte, že čekáte miminko, cítíte se úžasně, něco jako když plánujete skvělou dovolenou do Itálie. Nakoupíte turistické příručky a začnete plánovat. Koloseum. Michelangelův David. Gondoly v Benátkách. Naučíte se několik užitečných frází v italštině. Nemůžete se dočkat.

Po měsících netrpělivého čekání den D přichází. Sbalíte si tašky a vyrážíte. Po několika hodinách letadlo přistává. Letuška přichází a oznamuje:" Vítejte v Holandsku". 
"V Holandsku?!? Co tím myslíte?!" 
Letěla jsem do Itálie. Mám být přece v Itálii. Celý život jsem snila o tom, že pojedu do Itálie."

Ale změna v letovém plánu zapříčinila, že jsme přistáli v Holandsku a nezbývá, než tady zůstat. Důležité ale je, že vás nevysadili na odporném, špinavém, nakažlivém místě, plném hladomoru a nemocí.

Prostě je to jiné místo.

Není tak rozlehlé a oslnivé jako Itálie. Ale poté, co naberete druhý dech a rozhlédnete se kolem, všimnete si, že Holandsko je zemí větrných mlýnů a tulipánů. A je dokonce zemí Rembrandta.

Nezbývá vám nic jiného, než nakoupit nové příručky. A naučit se úplně nový jazyk. Potkáte se s úplně jinými lidmi, které byste jinak nikdy nepoznali.

Ale každý, koho znáte, přijíždí právě z Itálie ... a všichni vám nadšeně vyprávějí, jak úžasně si to tam užili.
A vám nezbývá, než  po zbytek svého života říkat : "To je místo, kam jsem měla taky jet. To byl můj plán." 
A bolest nikdy nepoleví ... protože nesplnění velkého snu je velká ztráta.

Ale pokud budete celý život naříkat nad tím, že jste se nedostali do Itálie, nikdy nepoznáte všechno to krásné a zvláštní, co nabízí ... Holandsko.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...